Vazníkový krov

Při stavbě každé budovy přijde dříve či později ke slovu otázka, jaký volit typ zastřešení. Nežli se však bude řešit střešní krytina, je zapotřebí rozhodnout se mezi klasickým krovem anebo vazníkovou konstrukcí.

  • Rozhodnutí je ale vhodné nechat na odborníkovi, který uváží veškeré aspekty a podle nich navrhne optimální řešení.

Zažitým názorem je, že u budov, u kterých se počítá s půdními prostory, je vhodnější klasický krov.

  • Tudíž se vazníkové konstrukce hodí spíše pro budovy bez půdních a podkrovních prostor (bungalovy, haly, supermarkety).

Není to docela přesné. Ani v případě vazníkových krovů se nemusí majitel budovy vzdávat možnosti využití půdního prostoru. Jen bude toto řešení trochu komplikovanější. Vazníkový krov je tvořen pásovými a mezipásovými pruty, které jsou spojené styčníky.

  • Toto konstrukční řešení je tedy ze stavitelského úhlu pohledu nejvhodnější pro budovy s nízkým sklonem střechy a také nízkou výškou hřebene.

Vazníkový krov je k domu šetrnější

Důvodem, proč je mnohdy tento typ střešní konstrukce zvažován jako první možnost, je celková úspora materiálu, a tudíž finančních prostředků. Druhým důvodem je časová nenáročnost.

  • Vzhledem k tomu, že se celá konstrukce vyrobí v hale a na místo se dopraví už v hotovém stavu, nezabere montáž více než jeden den.

Díky možnosti využít při veškerých statických výpočtech počítačové programy, odpadá obava, že „někde něco nesedne“.

  • Vazníkový krov je v současné době využívaný všude, kde je to možné.
  • Je to totiž moderní a úsporné řešení pro jakýkoliv tvar budovy.

Vazníky umožňují snadné zastřešení rozponů až 30 metrů. Vazníková konstrukce má také oproti klasickému krovu daleko nižší hmotnost. Je tedy k celém objektu daleko šetrnější, protože tolik nezatěžuje základy budovy.